Кратка история на ФСС и Линукс

* ФСС - Фондация за Свободен Софтуер

Ричард Столман започва работа в лабораторията за изкуствен интелект в Масачузетския технологичен институт през 1971 год. По това време софтуерът се с обменял свободно. В едно интервю Ричард Столман споделя:

"Разменянето на софтуера не беше ограничено само до нашата общност. Тази практика е стара, колкото и компютрите. Както и разменянето на рецепти е старо, колкото и готвенето. Но при нас, в лабораторията, тази практика бе много силно изразена."

Ситуацията се променя коренно в началото на 80-те. Почти всичкия софтуер по това време става комерсиален. Общността от хакери в лабораторията се разпада. Повечето от тях са наети от компании за производство на софтуер. Тези, които са останали, трябва да подписват договори за неразпространение на софтуера, който ползват.

След като общността се разпада, Ричард Столман се изправя пред морален проблем. Той може да стане програмист в някоя компания и да печели добри пари. Но това означава да създава комерсиален софтуер, който той не харесва. Един дребен факт оказва влияние на решението на Столман да създаде Фондацията за Свободен софтуер. Драйверът за принтера, който ползват в лабораторията, няма много възможности и прави използването му кошмар. Ричард Столман има знанията да поправи този драйвер, но компанията производител отказва да предостави изходния код, а и новата версия се бави.

През януари 1984 год. Ричард Столман напуска МТИ и започва да пише свободен софтуер. Първата програма, която написва, е редактора Emacs. Интересът към Emacs нараства. Също така, други хора започват да се включват в проекта. По този начин се появява необходимостта от някакъв формален и легален начин да се управляват нещата. Така през 1985 год. се създава Фондацията за Свободен софтуер. Това е благотворителна организация, освободена от данъци, която се занимава с разработването на свободен софтуер.

До 1990 год. ФСС създава почти всичко необходимо за една операционна система като: редактор, компилатор на езика С/С++, команден интерпретатор, програми за е-поща и др. Но липсва най-важната част, а именно сърцето на една операционна система - ядрото.

В началото на 90-те един финландски студент на име Линус Торвалдс търси добра операционна система, която да замени ДОС, който той ползвал на персоналния си компютър. По това време изходния код на Юникс вече бил тайна и бил затворен. Холандският професор Ендрю Таненбаум (Andrew S. Tanenbaum) разработил малка операционна система - Миникс (MINIX), на която да може да обучава студентите си. Миникс била за персонални компютри с дизайн, заимстван от Юникс. Изходният код на Миникс бил достъпен и се разпространявал с учебника по ОС на професора. Линус Торвалдс използвал Миникс за база на ядрото, което смятал да създаде.

Мисля, че не е нужно да разказваме историята от 1991 год. до сега с подробности. Но на кратко, Линус пуска своето произведение в Интернет и моли за коментари, идеи и помощ. Ядрото е лицензирано под лиценза ДжиПиЕл. Линус посочва, че основната причина да избере този лиценз е факта, че компилатора на езика С, който ползва, е разработен от Фондацията за Свободен софтуер и той от своя страна се разпространява под ДжиПиЕл.